“Dumnezeu este iubire” (In. 4,16)

“Dumnezeu este iubire” (In. 4,16)

Potrivit Sfintei Tradiţii, încă de la debutul vieţii sale, omul are două căi: calea vieţii şi calea morţii (“Didahia celor 12 apostoli”), iar în Sfintele Scripturi, prin profetul Moise, Cuvântul Cel încă neîntrupat spune: “Iată îţi pun înainte binele şi răul… Alege binele…” (Deuteronom 30, 15). Astfel, omul credincios lucreză binele şi nu răul, urmează dragostea şi nu dispreţul, preferă pacea şi nu violenţa.
“Ziua Internaţională pentru eliminarea violenţei asupra femeii” este marcată anual, la data de 25 Noiembrie, zi în care Sfânta Biserică Dreptmăritoare sărbătoreşte martiriul Sfintei Împărătese Ecaterina.
În acest sens, vineri, 23 Noiembrie, după săvârşirea Tainei Sfântului Maslu, la Biserica “Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Bariera Rahovei, a avut loc un Seminar de informare şi prevenţie a abuzurilor asupra femeii. Susţinerea acestui seminar a fost garantată de prezenţa preacucernicului părinte Eugen Bucur, coordonatorul preoţilor de caritate şi preot slujitor la Centrul de zi pentru copiii şcolari şi la Centrul de primire în regim de urgenţă a victimelor violenţei domestice, din cadrul Aşezământului Social “Patriarhul Justinian Marina” şi de prezenţa d-lui Georgescu Romeo, poliţist de proximitate, din cadrul Secţiei 19 de Poliţie. Cei doi invitaţi au împărtăşit interlocutorilor informaţii şi experienţe dobândite în vasta lor activitate. Părintele paroh Cherciu Marius a încheiat Seminarul de informare şi prevenţie printr-o prezentare Power Point, ce a tratat subiectul seminarului, urmărind remedierea problemelor domestice din casele credincioşilor. La final, participanţilor li s-au împărţit pliante informative pentru prevenirea şi combaterea violenţei.

2019-04-09T17:31:51+00:00